top of page

OC do licencji transportowej - przepisy

OC zawodowe przewoźnika do licencji w jeden dzień

OCZ do licencji

Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym zostaÅ‚a ogÅ‚oszona w dzienniku ustaw 16 maja 2013 r., zatem od 15 sierpnia 2013 r. przy ubieganiu siÄ™ o licencje i wypisy obowiÄ…zujÄ… już nowe, zmienione przepisy. Nie oznacza to, że ustawo-dawca ominÄ…Å‚ przepisy RozporzÄ…dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009, które spowodowaÅ‚y utrudnia w prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci trans-portowej w roku 2012. W kwestii dokumentowania zdolnoÅ›ci finansowej nowe przepisy pozostaÅ‚y w zgodzie z rozporzÄ…dzeniem, jednak ustawodawca wyraźnie dostosowaÅ‚ je do realiów naszego kraju.

​

Ustawodawca przede wszystkim uregulował kwestie dotyczące zasad poświad-czania rocznego sprawozdania finansowego. Zgodnie bowiem z art. 7b. ust. 2 i 3 znowelizowanej ustawy o transporcie drogowym:

​

„2. Audytorem upoważnionym do poÅ›wiadczenia rocznych sprawozdaÅ„ finansowych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 rozporzÄ…dzenia (WE) nr 1071/2009, jest biegÅ‚y rewident w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 wrzeÅ›nia 1994 r. o rachunkowoÅ›ci.

​

3. Odpowiednio upoważnionÄ… osobÄ… do poÅ›wiadczenia rocznych sprawozdaÅ„ finansowych, o której mowa w art. 7 ust. 1 rozporzÄ…dzenia (WE) nr 1071/2009, jest czÅ‚onek zarzÄ…du spóÅ‚ki prawa handlowego lub innej osoby prawnej, wspólnik spóÅ‚ki jawnej, komplementariusz spóÅ‚ki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, lub przedsiÄ™biorca bÄ™dÄ…cy osobÄ… fizycznÄ….”

 

Takie rozwiÄ…zanie z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… spowoduje, że wielu przewoźników siÄ™gnie po sprawozdania i za ich pomocÄ… bÄ™dzie dokumentować posiadanÄ… zdolność finansowÄ…. BÄ™dÄ… oni musieli jednak liczyć siÄ™ z tym, że takowe musi potwierdzić, że dysponujÄ… „... kapitaÅ‚em i rezerwami w wysokoÅ›ci 9.000 EUR w przypadku wykorzystywania tylko jednego pojazdu i 5.000 EUR na każdy dodatkowy wykorzystywany pojazd.”.

​

Ustawodawca w art.7b. ust. 1.dał też wyraźne przyzwolenie na korzystanie

z art. 7 ust. 2 rozporzÄ…dzenia 1071/2009:

​

„1. PrzedsiÄ™biorca, który nie jest obowiÄ…zany na podstawie przepisów ustawy 

z dnia 29 wrzeÅ›nia 1994 r. o rachunkowoÅ›ci (Dz. U. z 2013 r. poz. 330) do sporzÄ…dzenia rocznego sprawozdania finansowego może udokumentować swojÄ… zdolność finansowÄ…, o której mowa w art. 7 ust. 1 rozporzÄ…dzenia (WE) nr 1071/2009, w sposób wskazany w art. 7 ust. 2 tego rozporzÄ…dzenia.”

 

Tak wiÄ™c przewoźnikom, którzy nie bÄ™dÄ… zobowiÄ…zani do dokumentowania zdolnoÅ›ci finansowej stosownym sprawozdaniem lub nie bÄ™dÄ… chcieli skorzystać z takiej możliwoÅ›ci, pozostaje rozwiÄ…zanie dotychczasowe – ubezpieczenie OC zawodowej przewoźnika.

 

Organy wydajÄ…ce licencje i wypisy, nie powinny mieć już żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci z interpretacjÄ… nowych przepisów.

RozporzÄ…dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) nr 1071/2009

z dnia 21 października 2009 r. zmieniÅ‚o dość radykalnie zasady wydawania uprawnieÅ„ przewozowych (zezwoleÅ„, licencji i wypisów). RozporzÄ…dzenie wprawdzie daje możliwość potwierdzania zdolnoÅ›ci finansowej ubezpieczeniem odpowiedzialnoÅ›ci zawodowej przewoźnika, ale polski rynek ubezpieczeniowy raczej nie jest zainteresowany tworzeniem produktu dla potrzeb dokumentowania zdolnoÅ›ci finansowej. Efektem tego jest to, że zaledwie kilka towarzystw wypracowaÅ‚o i posiada odpowiedni produkt, który speÅ‚nia wymogi rozporzÄ…dzenia.

  

Polisa w jeden dzień

 

Pionierem i póki liderem jest towarzystwo ubezpieczeniowe CIG Pannónia ElsÅ‘ Magyar Általános Biztosító Zrt., które z polskimi partnerami potrafiÅ‚o sprostać wymogom nowego prawa transportowego i stworzyÅ‚o produkt, który do dziÅ› cieszy siÄ™ najwiÄ™kszym zainteresowaniem przewoźników. ZadziaÅ‚o siÄ™ to bowiem za sprawÄ… platformy, która obsÅ‚uguje ten produkt i pozwala w ciÄ…gu jednego dnia uzyskać niezbÄ™dne potwierdzenie, którego forma elektroniczna jest akceptowana przez Bds.TM (dawny BOTM) oraz Starostwa Powiatowe.

 

Możliwe dołączenie do teczki w Bds.TM (BOTM)

 

Biura, które dziaÅ‚ajÄ… w Warszawie i oferujÄ… tego typu ubezpieczenia mogÄ… też dostarczyć polisÄ™ do Bds.TM (BOTM) celem doÅ‚Ä…czenia jej do zÅ‚ożonego wniosku. Dla wielu przewoźników zamiejscowych jest to duże uÅ‚atwienie,

gdyż skraca to czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i uzyskanie licencji lub wypisu.

 

Polisę należy co rok odnawiać - WAŻNE

 

Warto pamiÄ™tać, że art. 7 ust. 1. tego rozporzÄ…dzenia (WE) nr 1071/2009 nakÅ‚ada na przewoźników obowiÄ…zek posiadania zdolnoÅ›ci finansowej, aby "…być w stanie w każdym momencie roku finansowego speÅ‚nić swoje zobowiÄ…zania finansowe.".

Tak wiÄ™c, aby speÅ‚nić wymóg okreÅ›lony w art. 7. ust. 1. rozporzÄ…dzenia, nie wystarczy zawrzeć ubezpieczenie raz przy uzyskiwaniu licencj - polisÄ™ należy wznawiać co rok, gdyż dopiero to pozwoli na udokumentowanie posiadanej zdolnoÅ›ci finansowej. W przeciwnym razie o takim obowiÄ…zku mogÄ… przypomnieć inspektorzy ITD, co może pociÄ…gać za sobÄ… sankcje finansowe.

bottom of page